MÜŞTERİ HİZMETLERİ0 312 385 22 32

Hoşgeldiniz. Bugün

ELASTOMER MESNET

Sıkıştırmalı çelik takviyeli neopren mesnetler

ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

Kalite Sözle Değil, Test Edilerek Kontrol Edilir...

SİSMİK İZOLATÖRLER

Deprem titreşim takozları sismik enerji ve hareketleri emmeye yardımcı olurlar.

GENLEŞME DERZLERİ

İçerdiği kauçuk metal yapısı ile deformasyonu bastan sona yayar ve kendi üzerinde abzorve ederek yok eder.

KAUÇUK ZEMİN KAPLAMA

Yumuşaklık ve estetik istenen tüm alanlara uygulanabilen esnek zemin kaplamalar

ATIŞ POLİGONU

Kapalı ve Açık Atış Alanları Yapımı

OSTİM OSB de 1982 yılından günümüze uzanan, kalitesini ispatlamış, 38 ülkeye ihracatını gerçekleştiren bir aile kuruluşu...

foto

Kauçuk Nedir

Ana Sayfa » Genel Bilgiler » Kauçuk Nedir

Kauçuk Nedir Nedemektir

   Tropikal bölgelerde yetişen ve süt kıvamında beyaz bir sıvı veren ağaç ve bu salgının pıhtılaşmış esnek hamuru. Daha başka bitki türlerinden elde edilen buna benzer maddelere de kauçuk adı verilir. Kauçuk sözü Amazon yerlilerin dilinde “ağlayan ağaç” anlamına gelir.

Doğal Kauçuk Nedir

   Doğal kauçuk, kauçuk ağacının kabuğu çizilerek sızdırılan sütsü kıvamda bir hidrokarbürdür. Formulü (C5 H8) olan poliizopren cinsinden bu maddenin ortalama molekül kütlesi 200.000 ile 300.000 arasındadır. Yapım yöntemine bağlı olarak renksiz ya da sarımtrak yarısaydam bir görünümde olur. Oksijenin etkisi ile izopren zinciri birçok yerden koparak daha küçük parçalara bölünür, buda onun esnekliğini ve direncini yok eder.

   Ham kauçuk olduğu gibi bırakılırsa biçimsizleşeceğinden kükürtle işlenip sağlamlaştırılır. 1840’ta Charles Goodyear’ın bulduğu kükürtleme işlemi, hidrokarbon zincirlerini kükürt atomlarıyla birbirine bağlamaya dayanır ve zincirlerin birbiri üstünden kaymasına engel olarak kauçuğun esnekliğini arttırmaya yarar. Kükürtleme oranı yüksek tutulursa köprü bağlantıları artacağından kauçuğun esnekliği yavaş yavaş azalır. Kükürt oranı yüzde 32’ye vardığında artık hiçbir esneklik kalmaz ve kauçuk ebonit denen kırılgan katı bir maddeye dönüşür.

Sentetik Kauçuk Nedir

   Sentetik kauçuk, kükürtle işlendiği zaman esneklik kazanan büyük moleküllü maddelerdir.Doğal kauçuk gibi, bu polimerler de özel biçim ve simetri gösteren esnek uzun molekül zincirlerinden oluşur. Bunların en önemlileri SBR simgesiyle gösterilen bütadyen ve stiren kopolimerleridir. Polibütadyen, poliizopren ve bütil de otomobil lastiği sanayinde çok kullanılan kauçuklardır.

Kauçuk Üretimi

   1960 yılına kadar ön planda bulunan doğal kauçuk üretimi bu tarihten sonra yerini sentetik kauçuğa bırakmış durumdadır. Sovyetler Birliği dışında dünya sentetik kauçuk üretimi 7 milyon ton dolayındadır. Bunun üçte birini Amerika Birleşik Devletleri üretir. ABD’yi 1 milyon tonla Japonya izler. Sanayileşmiş Avrupa ülkelerinin de üretimleri Japonya’ya yakındır.Yalnız tropikal ülkelerde üretilebilen doğal kauçuk ise yılda 3.5 milyon ton dolayındadır ve bunun büyük bir miktarı Güneydoğu Asya ülkelerince üretilir (Malaysiya 1.5 milyon ton).

05 Ağustos 2014

Facebook'ta Biz